Fogainknak számos feladata van. Elsődleges a rágás. Már a szájüregben megindul a táplálék feldolgozása, ezáltal az emésztésben betöltött szerepük kiemelkedő; ezentúl fontos szerepük van a hangképzésben (beszédben), valamint fogaink adják meg arcunk harmóniáját is.
Fogaink elvesztésének több oka lehet; a leggyakoribb a fogszuvasodás, mely a nem megfelelő fogápolás következtében alakul ki.
A felnőtt lakosság nagy része elmondhatja, hogy legalább egy foga hiányzik.
Azonban mi történik, ha nem pótoljuk ezt a foghiányt?
Akár már egy fog elvesztése is maradandó és visszafordíthatatlan elváltozásokat okozhat a rágószervünkben, ezáltal felborítva mindazt az egyensúlyt, ami a rágáshoz, emésztéshez, hangképzéshez szükséges. Hátsó fogak hiánya esetén nem beszélhetünk esztétikai hátrányról, azonban a front fogainknál ez is igen szembetűnő.
Foghiány egyéb következményei:
- az ép fogak elmozdulnak a hiány irányába, bedőlnek
- a szemben lévő fogak meghosszabbodnak, gyökerük elveszíti stabilitását
- a fogak rágóereje jelentősen csökken
- a maradék fogak fokozottan terhelődnek
- a fogatlan állcsontot nem terheli rágóerő, ezért a csont elkezd sorvadni, elvékonyodni
- az állkapocs ízület is gyulladásba kerül
Mit tehetünk ez ellen??
Mindenképpen ajánlott a hiányzó fogakat pótoltatni.
A fog pótlásának számos lehetősége van, készíttethetünk hidat, melynek során a hiányt határoló fogak bevonása segítségével pótoljuk, illetve választhatjuk a fog implantátumot, helyesebben fogászati implantátumot vagy más néven fogbeültetést is. Természetesen a fogpótlás tervezéséhez részletes vizsgálatokra van szükség, ezért konzultáljon fogorvosával a lehetőségekről.